7:44 pm - Cuma Ağustos 23, 2019

Otomotiv ihracatı yine 2 milyar doları geçti

Türkiye’nin ihracat lideri otomotiv endüstrisi, mart ayının ardından nisan ayında da 2 milyar dolar dış satış seviyesini aşarak önemli bir başarıya imza attı.

Uzun zamandır Türkiye’nin ihracat artış hızından fazla büyüyen otomotiv endüstrisi. nisan ayında da bunu başardı ve 2 milyar 97 milyon dolarlık dış satışa ulaştı. 2008 Eylül ayından bu yana ikinci en yüksek dış satışı yakalayan otomotiv endüstrisi, arka arkaya iki ayda 2 milyar dolar ihracat seviyesini de aşma başarısı gösterdi. Türkiye’nin nisan ayındaki 13 milyar 153 milyon dolarlık ihracatında yüzde 16 pay alarak liderliğini sürdüren otomotiv endüstrisi, 2013 Mart ayından bu yana üst üste 13. kez aylık bazda artış yakaladı. Otomotiv endüstrisinde nisan ayı ihracat raporunu paylaşan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), tüm ana ürün gruplarında dış satışlarda büyüme olduğunun altını çizdi.

23 MİLYAR DOLAR BEKLENTİSİ GÜÇLENDİ
İhracat rakamlarını değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerindeki olumlu seyrin devam etmesiyle bu bölgenin satışlarındaki payın yüzde 74 seviyesine yükseldiğini kaydetti. Sabuncu, “AB ülkelerine yönelik ihracatımız nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 arttı. Özellikle Almanya’ya yüzde 34 ve Birleşik Krallık’a yüzde 60 seviyelerindeki büyüme, hedef pazarlarımızdaki başarılı gelişmenin örneği. Tüm bunların yanı sıra yılın üçte biri geride kalırken 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 11 artış ile 7 milyar 642 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmamız da bu performansı yılsonuna kadar devam ettirmemiz halinde 23 milyar dolarlık yılsonu beklentimizi güçlendiriyor” dedi.

Nisan ayı ihracat verilerine göre otomotiv endüstrisinde tüm ana ürün gruplarında artış yaşandı. Buna göre yan sanayide bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 yükselişle 840 milyon, binek otomobillerde yüzde 23 büyümeyle 732 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 33 gelişmeyle 396 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise yüzde 1 artışla 97 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.
Yılın ilk 4 aylık verileri incelendiğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 büyümeyle toplamda 7 milyar 642 milyon dolarlık ihracata ulaşıldı. Ürün bazlı incelendiğinde ise yan sanayi yüzde 11 artışla 3 milyar 293 milyon, binek otomobiller, yüzde 12 büyümeyle 2 milyar 541 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 11 yükselişle 1 milyar 374 milyon ve otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 4 büyümeyle 322 milyon dolarlık dış satışa ulaşıldı.

ALMANYA LİDERLİĞİ BIRAKMIYOR
Ülke bazlı incelemede ise nisan ayında Almanya’ya yüzde 34 yükselişle 335 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 60 artışla 232 milyon, Fransa’ya yüzde 6 büyümeyle 211 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Ocak-nisan döneminde ise yine Almanya’ya yüzde 26 artışla bir milyar 225 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 28 büyümeyle 794 milyon, Fransa’ya da yüzde 4 yükselişle 788 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

Bir önceki yazımız olan Su Ürünleri İhracatçıları 2023 Hedefіnі Belirledi başlıklı makalemizde İhracat Haberleri, Su Ürünleri İhracatı ve Türkiye Balık İhracatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Filed in: Otomotiv

No comments yet.

Yorum Yazabilirsiniz

You must be logged in to post a comment.