5:56 am - Salı Eylül 17, 2019

Türkiye Alüminyum Fabrikaları hakkında bilgiler

1973 yılında kurulan ve 1977 yılında tam kapasite ile üretime geçen ETİ ALÜMİNYUM A.Ş. özelleştirme kapsamında 2005 yılında Cengiz Group tarafından satın alınmıştır. Cengiz Group bünyesine geçtikten sonra modernizasyon çalışmaları başlamış ve çalışmalar halen devam etmektedir.

Eti Alüminyum A.Ş. Maden İşletmeleri, Alümina Fabrikası, Alüminyum Fabrikası (Elektrolizhaneler), Dökümhane, Haddehane, Oymapınar Hidroelektrik Enerji Santrali ve Antalya Gümrük Müdürlüğü’nden oluşmaktadır. Türkiye’nin tek sıvı Alüminyum üreticisi olan Eti Alüminyum Fabrikası, aynı zamanda madenden son ürüne kadar üretim yapabilen dünyanın sayılı entegre tesislerinden biridir.

Yılda 400.000 ton Boksit işleyebilen tesisimizin sıvı alüminyum üretme kapasitesi 65.000 t/yıl olup, bunun dışında, ticari değeri olan Alüminyum Hidrat, Alümina, Alüminyum Sülfat, Vanadyum Keki üretimi ve satışı da tesis bünyesinde yapılmaktadır.

Türkiye Alüminyum ihtiyacının yaklaşık %15’ini karşılayan tesisimizde, Alüminyum Külçe, T-Ingot, Yuvarlak Ingot, Yassı Ingot, Alaşımlı Külçe, Sıcak rulo, Levha, Şerit vb. ürünlerin satışı gerçekleşmektedir.

Bir önceki yazımız olan CNG nedir? CNG nerelerde kullanılır başlıklı makalemizde CNG nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Filed in: Alüminyum, Alüminyum İngot

No comments yet.

Yorum Yazabilirsiniz

You must be logged in to post a comment.